[ o stronie i o mnie ] terytorium ] krajobraz a historia ] sieć ulic na tle osiedli ] spacer ulicami Żegrza ] szkoła ] wędrówka szlakiem kościołów i kapliczek ] transport kolejowy i komunikacja ] literatura pomocna przy opisie Żegrza ] kontakt i księga gości ]

 

 

O stronie i o mnie

 

Mieszkam na Żegrzu od urodzenia, czyli już przeszło 20 lat. Od dzieciństwa lubiłem przechadzać się jego ulicami, śledziłem też zmiany, zwiedzałem przeznaczone do wyburzenia domy. Kiedyś znalazłem nawet w ruinach domu przy ul. Ostrowskiej fragmenty przedwojennej korespondencji, które niestety gdzieś potem zaginęły. Czuję się zżyty z tą okolicą. Co prawda nie mieszkali tu moi przodkowie, ale mam dużą potrzebę zakorzenienia nie tylko społecznego, ale też terytorialnego.

 

Byłem i jestem dość bystrym obserwatorem, ale nie uchwyciłem wszystkich zmian. Urodziłem się za późno, a poza tym nie bywałem w dzieciństwie na całym terenie Żegrza. Pamiętam jednak doskonale niektóre tereny upraw i hodowlę zwierząt. Pola były widoczne na spacerze czy z okien autobusu. Kozy wypasano na pograniczu Rataj i Żegrza na boisku za Trasą Katowicką, a w pobliżu Ostrowskiej przechadzały się kury. Dziś resztki upraw i hodowli można znaleźć w dolnej części Milczańskiej oraz wzdłuż ul. Obodrzyckiej.

 


Na Żegrzu można znaleźć i takie ciekawostki jak te schody donikąd:)

 

Ze zmian zapamiętałem nie tylko wyburzenie starych domów, ale też kilka innych szczegółów. Do początku lat 90-tych pyszne pieczywo można było kupić w prywatnej piekarni przy ul. Byteńskiej. Nie wiem, dlaczego ją zlikwidowano, dziś straszą tam nieużytki. Za os. Oświecenia były pozostałości przedwojennej fabryki papy. Kawałek dalej znajdował się Korgaz. Wzdłuż ciągnęło się torowisko kolejowe.

 

Znam na Żegrzu wiele zaułków i zakątków. Nie zawieram jednak na stronie wszystkiego, co dotyczy dzielnicy, a opis jest subiektywny. Przedstawiam to, co mnie osobiście na tym terenie ciekawi i frapuje. Dlatego bardziej skupiam się na starych budynkach niż na blokach. Podczas wycieczek różnymi zaułkami odtworzyłem wiele szczegółów z niedalekiej  przeszłości.

 

Zapraszam do lektury i do oglądania zdjęć!

 

Maciej Chojnacki

rzeczanin@op.pl

 

 

 

• Strona główna • Dalej •